top of page

האם בטיחות אישית והגנה עצמית מזרזים תהליכי טיפול ושיקום?

עודכן: 24 בינו׳ 2019


האם לדעתך התשובה לשאלה שבכותרת היא


א. מה פתאום

ב. לא בטוח

ג. ברור שכן


התשובה? בסוף הפוסט.בפוסט הזה אפשר לגלות חלק מהאלמנטים בהם אנו, כעובדות סוציאליות, משתמשות על מנת להתאים מפגשי בטיחות אישית שיתמכו בתהליכי שיקום נפשי או טיפול של נשים – כיחידות או בקבוצה - כחלק מתכנית "בטח! תנועה בטוחה במסלולי החיים".


ברור, מהאתר הזה, שבסדנאות שלנו תמצאו סימולציות של מצבים יומיומיים מהחיים של המשתתפות, בהן ניתן לתרגל אסטרטגיות חדשות לבטיחות רגשית, גופנית ובינאישית: הרגעה וויסות עצמי למול חרדה, הצבת גבולות למול הקטנות והשתקות, הגנה עצמית פיזית, ביטוי הקול האישי למול מניפולציות והקנטות ועוד ועוד.


אבל ה"איך" חשוב לא פחות מה"מה"


הסדנאות נבנות ומונחות לפי 6 עקרונות עיקריים, השואבים השראה מהמודל של ג'ודית לואיס הרמן בספר שלה "טראומה והחלמה"*. הרמן מציגה 6 עקרונות התורמים לתהליכי החלמה, ואנחנו מיישמות אותן במפגשים:


1) השבת שליטה – לאישה שמגיעה אלינו יש שליטה במה שקורה לה. לא מתרחש דבר שהיא לא מוכנה או מסכימה לו. בפעילויות היא יכולה לשלוט במתרחש סביבה ומותר לה להתנגד למנחה, לפעילות, לרעיון.

המרחב מייצר ותומך במודל חדש של "עצמי נשי" – כזה שלא צריך לרצות או לשים את צרכי האחרים במקום ראשון. בסדנא מתגלמת ומתורגלת נשיות מסוג חדש, שיש לה גישה לשליטה ולהשפעה על המתרחש, בכל רגע נתון.


2) הגדלת טווח הבחירה – בכל רגע מוצגות לאישה בחירות. במקום אפשרות אחת, תמיד יש לפחות שתיים, ויש לאישה זכות לבחור. זה נכון במפגשים שלנו, ועם התרגול זה הופך לנכון יותר ויותר גם בחיים.


3) יוזמה וכשירות – אנו שואפות להגביר את היכולת של אישה לבחור את הבחירה המתאימה לה, ולנקוט ביוזמות כדי ליצור את המציאות שהיא רוצה לעצמה. במפגשים שלנו (ובחיים) אנו מתרגלות הרבה מאוד אסטרטגיות תגובה אפשריות, וכל תלמידה בוחרת בזמן הסימולציה (והחיים) מה לתרגל ואיך, לפי מי שהיא ומה שמתאים לה.

אין אצלנו "צריך", או "תורה" או "דרך אחת" לשמירה על עצמנו. נתרגל הרבה אפשרויות, וכל אחת תיקח את הדברים שמתאימים לה, ליכולות ולחזקות שלה, ותשמיש אותם בחיים שלה.


4) אוטונומיה – מוגדרת אצל הרמן כ"הרגשת נפרדות, גמישות ושליטה עצמית גדולה די הצורך לאפשר לאדם להגדיר את האינטרסים שלו ולבחור בחירות חשובות".

במרחב שלנו כל אישה חווה את החוויה שלה, עם הרגשות והבחירות שלה. אף אחד לא צריכה להיות כמו האחר. אנו מייצרות סדנא שמאפשרת לנשים לערוך רפלקסיה על החוויות האינדיבידואלית ולשתף אותן. כל חוויה זוכה לתמיכה. התהליך מאפשר לנשים לגלות את השותפות והדמיון לאחרות ובו בזמן גם את השונות והייחודיות שלהן.


5) ביסוס ביטחון – אנו מייצרות עבור כל אישה סביבה בטוחה פיזית, רגשית וחברתית באופן מכוון. עם הזמן והגדלת תחושת הביטחון והבטיחות, אנו עוזרות לכל אישה להיות מודעות לדברים שגורמים לה לחוש בטוחה בסביבה ולתרגל אותם - כך שתוכל ליצור סביבות כאלו עבור עצמה.


6) שותפות, תמיכה וקשרים חברתיים – שותפות עם קשרים חברתיים ורשתות תמיכה מאפשרת תמיכה, קבלה והבנה, קרבה, ואחווה ושותפות. אלו מחליפים בדידות ובושה. התהליך שלנו מכוון לייצור הבנה פרקטית של איך שותפות מרגישה בגוף ונחווית, איך היא נשמעת, מה הטקסים הלא מודעים שמלווים אותה. אנו מתרגלות גם כלים ממשיים שעוזרים ליצור אותה.


"היי! זה בדיוק מה שקורה בטיפול שלי"


זה משפט שאנו שומעות הרבה. וזה נכון, אלו נושאים ותמות שמלווים הרבה טיפולים. אבל, בטיפול אנחנו מדברות על הנושאים האלו ומקוות שהשיחה תתחבר למציאות היומיום.


אצלנו, הפכנו את הכיוון:


אנו מייצרות מצבי מציאות אצלנו בחדר, מתנהגות אותן ומגיבות אליהן, והשיחה מגיעה לאחר מכן. המילים והחקירה המשותפת מבוססות על המציאות, מחוברות אליה ישירות, ומהוות נקודת קפיצה לשינוי אמיתי במצבי אמת.


והתוצאות? אמיתיות גם הן


את השיטה בה אנו משתמשות למדנו מהקולגות שלנו בארצות הברית ופיתחנו והתאמנו לארץ ולמטופלות שלנו.


מחקרים שנערכו בארה"ב על השיטה הראו את הממצאים הבאיםהתמונה מבטאת סקירה של עשרות מחקרים **. ניתן לראות רשימה של מאפיינים נפשיים והחץ ליד כל אחד מסמל את מה ההשפעה של הקורס על המדד הזה אצל רוב הנבדקות ברוב המחקרים.


בעקבות הסדנאות נשים מרגישות יותר אסרטיביות ומעריכות את עצמן יותר. הן מרגישות פחות חרדה ופחות פחדים.


נשים מייחסות למצבים פחות שליטה חיצונית ויותר פנימית – מה זה אומר? שהן מרגישות שהן יכולות יותר לשלוט במצבים ולקבוע מה יהיה בהם, ולא להיות נתונות לחסדי השולט החיצוני במצב, אם הוא אדם או כוח אחר.


נשים נמנעות פחות ומסתובבות יותר בעולם, הולכות לאן שהן רוצות, עושות מה שהן רוצות – מתגרשות, מתחתנות, חוזרות ללמוד, פותחות עסק, מטיילות וכו'.


נשים מרגישות שהגוף שלהן כשיר, חזק ומסוגל להגן על עצמו במידת הצורך.


לנשים יש לאחר הסדנאות מחוללות עצמית גבוהה: מחוללות עצמית היא בעצם האמונה שיש לי ביכולת שלי. אם אני לא מאמינה שאני יכולה לעשות משהו – אני לא אעשה אותו. אחרי הסדנאות נשים מאמינות שהן מסוגלות לשמור על עצמן, ולכן הן עושות את זה יותר.


זה הזמן שלך


אם את או אישה שאת מכירה יכולות לצמוח ולהיעזר בסדנא של "בטח! תנועה בטוחה במסלולי החיים" – צרי עמנו קשר עכשיו!


סדנאות מסובסדות נפתחות בפברואר 2019 בתל אביב ובירושלים


הוזכרו בפוסט:


* הרמן, ג'ודית לואיס (1992), טראומה והחלמה, הוצאת עם עובד.


** Brecklin, L. R'. (2008). Evaluation outcomes of self-defense training for women: A review' Aggression and Violent Behavior. (13:60-76)

Comments


bottom of page