תנועה בטוחה" לנערות"

להשתמש במה שחזק בגוף ובאופי, כדי להתמודד עם איומים יומיומיים בחיים של נערות

"לעצור את הסרט" של אלימות כלפי נערות

החשיבה על "מה מסוכן לנערות" התפתחה מאוד בשנים האחרונות. אנחנו יודעות יותר שנערות במצבים של הטרדה ותקיפה מינית, אבל לא רק מזרים, כפי שחשבו פעם. למול חברים וחברות, מורים ורופאים, בתחבורה הציבורית וברשתות החברתיות, נערות נאלצות להתמודד עם הטרדות מיניות, חיזור טורדני, אלימות רגשית, מגע לא רצוי.

כל המצבים האלו אינם "תמונת סטילס", של אגרוף או של צעקה. הם סרטי וידיאו, עם התחלה, אמצע וסוף, מצבים שמסלימים בהדרגה. הם יתחילו לפעמים עם מבט, התקרבות, שאלות, אמירות, מחמאות, אולי נסיון למגע מלטף או תמים, ומשם יתפתחו לרגעי אלימות יותר בוטה.

המטרה של התכניות שלנו היא לתרגל כישורים פשוטים ויעילים כדי לעצור את הסרט של מגוון סוגי איומים וסכנות, לגוף ולנפש, שנערות חוות ביומיום. כל זה, תוך התחשבות במצב ההתפתחותי והרגשי של הנערה.

התרגול כולל טכניקות של הגנה עצמית משחררת לנערות

 - מודעות למרחב 

- זיהוי רמות סכנה ואותות אזהרה 

- שימור גבולות אישיים בריאים ובטוחים 

- שימוש בשפת גוף וטון דיבור לשידור מסרים ברורים ואסרטיביים 

- הבנת דינאמיקות של אלימות, הרגעה עצמית לנוכח איומים 

- גילוי הקול האישי והשמעתו 

- מיפוי קווים אדומים אישיים 

- יצירת מערכי תמיכה שיתוף וטיפול עצמי 

 

עדויות מראות שביותר מ- 80% מהמקרים אסטרטגיות אלו מאפשרות זיהוי ועצירה מוקדמים של מצבי איום. ​למקרי קיצון של תקיפה פיזית ו/או מינית אנו מתאמנים גם בטכניקות של הגנה עצמית פיזית, המותאמת לניצול יתרונות הגוף הנשי למול חולשות הגוף הגברי.  

שיטת תרגול שהופכת תיאוריה לפעולה בזמן אמת

 

​למה זה עובד? כי אצלנו התרגול נעשה במסגרת סימולציות של מצבים מהמציאות. תרגול בסימולציות מתרגם את ה"תיאוריה" של התמודדות עם הטרדות מגדריות לתגובה בזמן אמת. הגוף לומד לקפוא פחות ולפעול מהר יותר, גם במצבים מלחיצים ולא נעימים. 

שיטת הלמידה כוללת אימון בטכניקות הנלמדות תוך השתתפות בסימולציות של מצבים מציאותיים. כשהמדריכה לידה/ו כמאמנת אישית, כל משתתפ/ת  מתאמנ/ת מול מדריך עם ציוד מגן המייצר דמויות ריאליסטיות ומסוגל לספוג מכות במלוא הכוח.

השיטה (שיובאה מארה"ב) נחקרה למעלה מ-4 עשורים, נמדדה בהשוואה לשיעורים דומים (עם מדריכ/ה בודד/ת וללא סימולציות) ונמצאה כאפקטיבית ביותר. היא נחשבת כיום לשיטה היעילה ביותר להגנה עצמית ולבטיחות אישית ועוזרת בתרגול הגוף לקפוא פחות ולפעול יותר.

עם רקע במחקר, טיפול, חינוך ואמנויות הלחימה, וניסיון של למעלה מעשור, המומחיות שלנו ב"תנועה בטוחה: נפש שקטה בגוף מוגן" היא לעזור לכל אחת ללמוד כיצד "לעצור את הסרט" כמה שיותר מוקדם. 

6 הכללים שלנו לעבודה בטוחה ויעילה עם נערות:

(1) אנו מחויבים להעניק למשתתפות מידע רלוונטי והזדמנות לאימון אפקטיבי, מבלי לחשוף אותם לחומרים שאינם מתאימים להן ועלולים לגרום להן נזק

(2) המתודות מותאמות לאנרגיות הגופניות והרגשיות המשתנות של בנות נוער, ומתחשבות בשלב ההתפתחותי של כל קבוצה וביחסי היחידה והקבוצה. אנו לרוב מפרידים בין קבוצות הגיל הבאות: 11-13, 14-16, 17-19. 

(3) זמן מושקע בהדרכה בגובה העיניים, בניית יחסי אמון ויצירת מרחב בטוח לשיתוף ולמידה. התהליך הדרגתי, מותאם ובטוח, ומועבר בצורה רגישה, מחזקת ותומכת, ותוך הענקת מקום לקצב, לצרכים, ולגבולות של כל אחת.

(4) אצלנו אין "צריך", יש "אפשר": אנו מסייעים לכל משתתפת לגלות חוזקות אינדיבידואליות בגוף, בקול ובנפש ולבחור אסטרטגיות בטיחות אישית שמתאימות לה. כל זה קורה באווירה קבוצתית שנחווית כמחזקת, שמחה ומעצימה ומאפשרת לשבור מחסומים פנימיים, לחוש בטחון עצמי, ולהתחבר לכוחות וליכולות אישיים.

(5) בסדנאות אנו מדברות עם חינוך מגדרי לגבריות ולנשיות והשפעתו על התנהלות במצבי איום, הטרדה ואלימות. דרך הגוף, הסימולציות ואסטרטגיות הבטיחות אנו בוחנים יחד אופציות להתנהגות חלופית.

(6) אנחנו לא משלבים נערים ונערות באותו השיעור, היות והן/ם נתקלות/ים בדינאמיקות יומיומיות שונות, ואנחנו מלמדים אותן/ם אסטרטגיות בטיחות שונות שהוכיחו עצמן כיעילות עבור כל קבוצה.

בנוסף, התהליך הקבוצתי ואפקטיביות הלמידה משתפרים וכשנערים ונערות זוכים למרחב נפרד ובטוח לשאת ולתת על גבריות ונשיות, תפקידי מגדר וציפיות מגדריות.

מה עכשיו? תוכלי לפגוש אותנו בכמה דרכים:

לקרוא: ממש עכשיו, מול המסך, את יכולה לקרוא על הגנה עצמית משחררת, על אפקטיביות התרגול, על הצוות שלנו, ואת הפרסומים שלנו

להכיר: יחד עם חברות, קולגות, שכנות או בנות משפחה, תוכלי להכיר אותנו בהרצאה חוויתית און ליין, בסלון או באולם. נזהה יחד "סרטי אלימות" בחיים של נערות, נלמד על הדינאמיקה שלהם, ועל דרכים שונות לעצירתם. נשאל גם כיצד תרבות, חינוך ופסיכולוגיה משפיעים על התגובות של נערות ביומיום.

לטעום: בסדנת יום לקבוצות, נתרגל מספר כלים של "הגנה עצמית משחררת", למול 2-3 מצבי איום מהיומיום של נערות. בחוויה קבוצתית, נשים ונערות יכולות להתנסות בשיטת התרגול המיוחדת שלנו, ולראות איך זה מרגיש.

ללמוד: ניתן לארגן סדנא מלאה, של 12 שעות, לקבוצה של נערות.

הנערות מקבלות כלים להתמודדות עם המצבים הנפוצים ביותר בקבוצת הגיל שלהן. טכניקות לעצירת תקיפות פיזיות ומיניות, איומים והטרדות במרחב הציבורי, חציית גבולות מיניים ואישיים ביחסים עם מכרים. זאת לצד כלים להרגעה עצמית בזמני לחץ ואיום; סכמה לקביעת רמת סיכון; מודל "תקשורת בטוחה"; יצירת מערכות תומכות; ודגש על שיתוף ובקשת תמיכה.  

למי זה מתאים?  

​הסדנא תתאים במיוחד למי שעסוקות באחד או יותר מהנושאים הבאים:

מיניות בטוחה: בסדנא נתרגל טכניקות שיעזרו לנערות, מול מכרים ותוך חקירה של מיניות, לחוש דרך הגוף נעים ולא נעים, מה רוצה ולא רוצה, מה הגבולות האישיים, כיצד לומר לא, וכיצד להגיב אם לא מכבדים את ה"לא" הזה 

התמודדות עם לחץ חברתי: בסדנא הנערות מתרגלות חישה של גבולות אישיים, גם למול מניפולציות ולחץ חברתי, ומתרגלות דרכי תגובה ועצירה

בטיחות במרחב הציבורי: הסדנא שלנו תעזור לעצירת איומים במצבים שחשובים להתפתחות העצמאות של הנערות, כמו טיולים, נסיעות אוטובוס, תחביבים, שיעורים פרטיים וכו' 

אמניות לחימה: הנערות יוכלו להוסיף לידע הגופני שלהן כישורים שיעזרו במצבים מאיימים בהם הגנה פיזית מתאימה פחות: השתקות, הקטנות, הטרדות וחציית גבולות בחיי היומיום

אסרטיביות והשמעת קול: הרבה נערות מוצאות בסדנא את המקום לאמץ צורת תקשורת חדשה וסמכותית, ולהשמיע את הקול שלהן במצבים בהם קודם היו שותקות  

ליצירת קשר:             

safe.betach@gmail.com                   

972-505786600+

 

 

ירושלים: רחוב גלעדי 10, ירושלים     

תל אביב: שדרות ירושלים 46, תל אביב 

רחובות: רחוב היהלום 43, רחובות

כל הזכויות שמורות © תנועה בטוחה 2018-2020 

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube